Strona główna Mapa strony Kontakt English

Konkursy

Konkurs muzyczny: Zarapuj w języku nauki

Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio Euro ogłaszają konkurs muzyczny: „Zarapuj w języku nauki”. W konkursie może wziąć udział każdy, kto lubi hip hop i pisze własne teksty rapowe. Temat zgłaszanej piosenki powinien dotyczyć nauki (np. zjawisk fizycznych, chemicznych, itp.). Konkurs ma za zadanie przyczynić się do rozwoju talentów i pasji muzycznych oraz podkreślić rolę nauki w życiu codziennym. Uczestnikiem konkursu może być osoba pełnoletnia oraz niepełnoletnia, która uzyska pisemną zgodę opiekunów.

Utwory należy dostarczać w formacie MP3 na nośniku CD do siedziby Polskiego Radia pod adres: „Polskie Radio Euro”, 00 – 977 Warszawa, al. Niepodległości 77/85 lub na adres e-mail: zarapuj@polskieradio.pl do dnia 30 maja 2008 roku do godziny 12.00.

Najlepsze z nadesłanych utworów zostaną zamieszczone na stronie Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik i wezmą udział w głosowaniu sms-owym. Głosowanie potrwa od 2 do 9 czerwca 2008 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 czerwca 2008 r. podczas Pikniku Naukowego na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie oraz na antenie Polskiego Radia Euro. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w postaci profesjonalnego sprzętu dla didżejów (2 gramofony oraz mikser). Przewidziane są również nagrody dla głosujących.

REGULAMIN KONKURSU oraz KARTA ZGŁOSZENIA DO KONKURSU są do pobrania na stronie Centrum Nauki Kopernik: www.kopernik.org.pl.


Konkurs poetycki: Napisz limeryk naukowy, wygraj laptopa

Tuż przed Piknikiem Naukowym Centrum Nauki Kopernik i Program Trzeci Polskiego Radia ogłaszają konkurs na limeryk naukowy. Na zwycięzcę czeka cenna nagroda. Wszystkim uczestnikom zapewniamy dobrą zabawę. Najlepsze z nadesłanych limeryków zostaną przeczytane w „Akademii Rozrywki” Artura Andrusa.

Co należy zrobić:
Napisać utwór, którego tematem będzie nauka, w szczególności zjawiska fizyczne, biologiczne, chemiczne i do dnia 10 czerwca 2008 r. przesłać na adres: akademia.rozrywki@polskieradio.pl. Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace spełniające następujące wymogi literackie oraz zachowujące typowy układ narracji limeryku:

Wymogi literackie:
a) pięć wersów o stałej liczbie sylab akcentowanych;
b) układ rymów AABBA, zwykle żeńskich;
c) trzeci i czwarty wers krótsze od pozostałych (zwykle o 2, 3 sylaby akcentowane);
d) nazwa własna na końcu pierwszego wersu (podstawa rymu A).

Typowy układ narracji limeryku:
a) wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, w pierwszym wersie;
b) zawiązanie akcji w wersie drugim (często wprowadzony jest tu drugi bohater);
c) krótsze wersy trzeci i czwarty to kulminacja wątku dramatycznego;
d) zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie w wersie ostatnim.

Finał i rozstrzygnięcie konkursu 12 czerwca 2008 roku na antenie Programu III PR. Do wygrania laptop o wartości 5000 zł.

Najlepsze z nadesłanych utworów będą czytane podczas „Akademii Rozrywki” Artura Andrusa (od 2 do 12 czerwca). Każdego dnia spośród nich zostanie wyłoniony jeden zwycięzca, który otrzyma atrakcyjne nagrody Programu III.

Dodatkowo podczas 14 czerwca 2008 r. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wielkie głosowanie publiczności na najlepszy limeryk naukowy i kolejne nagrody. Rynek Nowego Miasta i Podzamcze Warszawa – start godzina 11:00.

Ucz się pisać limeryki - www.limeryki.pl

Kontakt

Elżbieta Appelbaum - elzbieta.appelbaum@polskieradio.pl
Iwona Maksymowicz - iwona.maksymowicz@kopernik.org.pl

Kontakt dla dziennikarzy

Anita Celarska - anita.celarska@polskieradio.pl
Copyright © Nowe Media, Polskie Radio S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone