14. Piknik Naukowy za nami

Dorośli, młodzież i dzieci – dziesiątki tysięcy osób wzięły udział w 14. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Przyjechali specjalnie 12 czerwca do Parku Rydza-Śmigłego w Warszawie, aby oglądać pokazy naukowe, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i odkrywać tajemnice świata.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy był „Wielki MikroŚwiat”. W Pikniku wzięło udział 215 instytucji z 21 krajów świata, które w swoich namiotach przeprowadziły ponad 1000 pokazów i eksperymentów. Po raz pierwszy w tym roku uczestniczyły w nim Estonia, Republika Korei, Łotwa i Serbia. Gościem specjalnym była Wielka Brytania przy współpracy z British Council.
14. Piknik odbył się w nowym miejscu, które sprawdziło się znakomicie; wśród zieleni i fontann parku można było miło spędzić czas z rodziną i nabrać sił po całodziennych trudach eksperymentowania.

Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł znaleźć tu coś dla siebie; prezentowane były pokazy z wielu dziedzin wiedzy, począwszy od matematyki oraz widowiskowych chemii i fizyki, poprzez archeologię, historię i geografię, aż po biologię i medycynę. Podział na sektory tematyczne umożliwiał szybkie znalezienie interesującego tematu. Na stronie Pikniku Naukowego, przy pomocy interaktywnej mapy, można było wcześniej wyszukać konkretny pokaz lub dziedzinę wiedzy, dowiedzieć się więcej o badaniach naukowych prowadzonych przez instytucje biorące udział w imprezie albo zaplanować i wydrukować własną trasę zwiedzania.

Na scenie Pikniku publiczność oglądała naukowe pokazy polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki, m.in.: magiczne sztuczki z prądem przygotowane przez Koło Naukowe „FAZA" Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej czy Pietro Olę z Science Circus we Włoszech, przybliżającego zagadnienia matematyczne i fizyczne przy pomocy cyrkowych sztuczek.

Impreza miała bogatą oprawę muzyczną. Widzowie obejrzeli m.in. „Eksplozję dźwięku” - koncert zespołu All Sounds Allowed, połączony z wybuchowymi pokazami Centrum Nauki Kopernik, a przez cały czas trwania Pikniku grali didżeje: Gra DJ Barto oraz Duże Pe.

Zapraszamy na kolejny Piknik Naukowy!
Pliki do pobrania
Copyright © 2010 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik