Ile wulkanów wybuchnie na 16. Pikniku?

Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Fondazione IDIS Citta della Scienza (namiot 86) pokażą podczas Pikniku krater Campi Flegrei, jeden z aktywnych wulkanów w rejonie Neapolu. Pracownicy instytucji przybliżą strukturę wewnętrzną Ziemi i odpowiedzą na pytanie: dlaczego wulkany wybuchają? Pomoże w tym m.in. eksperyment przedstawiający erupcję.

Kolejny wulkan wybuchnie w namiocie Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet (48-49). Będzie to model wulkaniczny typu wezuwiańskiego, wykonany z autentycznych skał. Czy wiesz, jakie są symptomy zbliżającej się erupcji? Na stanowisku GeoPlanet będziesz także mógł wywołać własne trzęsienie ziemi.

Instytut Chemii Fizycznej PAN (namiot 52) zaprezentuje jeden z najstarszych przenośnych wulkanów w Polsce, który działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, dlaczego wybucha i jak zabarwić jego płomień.

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego (134) przygotowało dymiący model wulkanu wraz z przekrojem prezentującym jego wewnętrzna budowę. To duża atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych. Starsi będą mogli się dowiedzieć, jak z odczynników chemicznych dostępnych w każdej kuchni przygotować mieszankę imitującą lawę, która wybucha i wylewa się z wulkanu.

Koło Naukowe Chemii Biologicznej "Nukleotyd" kMISMaP UW (136) zaprezentuje erupcję chemiczną. Reakcja rozkładu dichromianu amonu powoduje efektowne płomienie oraz wyrzucanie „popiołu wulkanicznego” – tlenku chromu.

Szczegóły pokazów znajdziecie w programie.

Pliki do pobrania
Copyright © 2012 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik