FameLab na Pikniku i po Pikniku

FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii. Konkurs na pierwszy rzut oka przypomina „Mam talent” czy „Idola”. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów czy sztukmistrzów w szranki stają fizycy, inżynierowie i inni badacze. Ich zadanie: w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej.
Jak to możliwe? O tym można było się przekonać podczas 16. Pikniku Naukowego. Jedną z gwiazd imprezy był Mark Lewney, zwycięzca pierwszej edycji FameLab. Zaprezentował tajniki brzmienia gitary rockowej.

Rozum prosi o uwagę!
Tydzień później odbędzie się finał pierwszej polskiej edycji FameLab. W konkursie udział wzięło 81. młodych naukowców. Warto zauważyć, że w innych europejskich krajach ilość zgłoszeń wahała się zwykle między 20 a 40.
Jury wyłoniło 10 finalistów:
- Dariusz Aksamit (Warszawa)
- Jan Jezierski (Gliwice)
- Monika Koperska (Kraków)
- Joanna Kreczko (Gdańsk)
- Michał Krupiński (Sosnowiec)
- Jan Major (Częstochowa)
- Monika Mętrak (Warszawa)
- Katarzyna Pajerska (Nowy Targ)
- Tomasz Wróbel (Kraków)
- Marcin Zastawnik (Kraków)

19 maja naukowcy staną na scenie w Centrum Nauki Kopernik. Spośród nich wybrany zostanie pierwszy polski naukowy idol, który wygra 30 tys. zł. Ponadto zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.

FameLab w Polsce organizuje British Council i Centrum Nauki Kopernik. Partnerem akcji jest Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.

Więcej szczegółów na www.famelab.org.pl
Pliki do pobrania
Copyright © 2012 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik