Wielkie odkrycia i rzemiosło sprzed wieków

W 2011 r. w miejscowości Wilczyce pod Sandomierzem udało się odkryć obiekt unikalny w skali Europy. To grobowiec książęcy z epoki neolitu. Skąd wiadomo, że pochowano w nim władcę? Pracownicy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk znaleźli tam m.in. 5 wielkich amfor ceramicznych, 8 przepięknie zdobionych pucharów ceramicznych, 7 siekier krzemiennych, unikatowy naszyjnik z kłów zwierzęcych. W grobach kultury ceramiki sznurowej znajduje się zazwyczaj tylko kilka przedmiotów. Tak duże ich nagromadzenie świadczy o randze osoby, dla której go przygotowano.
Rekonstrukcję "obiektu książęcego" sprzed 4000 lat (w skali 1 do 1) będzie można zobaczyć po raz pierwszy na Pikniku. (namiot nr 178)

Sukcesem w wykopaliskach mogą się także pochwalić badacze Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW i współpracujący z nimi studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Numizmatyków UW. W 2010 r. na stanowisku Risan dokonali spektakularnego na skalę europejską odkrycia 4656 monet, tajemniczego króla Ballaiosa znanego tylko z napisu na monetach. Nic zatem dziwnego, że na Pikniku opowiedzą o "żywocie" pieniędzy. (38)

Z kolei Towarzystwo Żywej Archeologii, Kaliski Gród Piastów na Zawodziu oraz Rezerwat Archeologiczny Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej zapraszają do spróbowania swoich sił w tradycyjnych rzemiosłach, m.in. garncarstwie i tkactwie. Warto także zobaczyć drewnianą wędzarnię skrzynkową i poczuć, jak pachną produkty wędzone tradycyjnymi metodami. (204)

Żywnością, a dokładnie rolnictwem wielkich cywilizacji prekolumbijskich, zajmują się członkowie koła naukowego „Puerta Del Sol” Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Opowiedzą, co jedli Majowie, by wystarczało im energii na budowanie piramid oraz skąd się wzięły słowa: pyry, kukurydza, czekolada i kakao.
Studenci zaprezentują także m.in. repliki instrumentów perkusyjnych, których Majowie i Inkowie używali podczas rytuałów. (177)

To nie wszystkie propozycje z archeologii. Studenci z kół naukowych „KeMeT” i „Szarkun” Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przybliżą nam zwyczaje starożytnych ludów Bliskiego Wschodu. Jak Egipcjanie przewozili ciężkie materiały, bez użycia "specjalistycznych" sprzętów? Będzie też można wykonać własną "laleczkę" hetycką i dowiedzieć się, jaką rolę odgrywały one w religii i wierzeniach starożytnego ludu indoeuropejskiego. (176)

Na Pikniku będzie też okazja, by zrobić naczynia, tkaninę lub biżuterię wzorowane na przedmiotach z prehistorycznej Egei. Warsztaty rzemieślników sprzed wieków przygotowali studenci z koła naukowego "Mare Rostrum" Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. (175)


To oczywiście tylko fragment pokazów. Szczegóły znajdziecie w programie.



Pliki do pobrania
Copyright © 2012 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik