Człowiek zasilany energią, czyli kJ w żywności

Czy umiesz czytać informacje na etykietach produktów żywnościowych? Czy każde E jest be? Czy produkty „light” są rzeczywiście niskokaloryczne? Na te pytania odpowiedzą pracownicy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. (namiot nr 127)

Skład i wartość energetyczną różnych produktów żywnościowych przybliżą członkowie Koła Naukowego Żywieniowców i Dietetyków Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Która żywność jest bogata, a która uboga w energię? Studenci zaprezentują także zamienniki energetyczne. To produkty, które mogą być z powodzeniem stosowane w tradycyjnej kuchni. Będzie też smaczna okazja, by skosztować niskokalorycznych ciast, napojów czy zdrowego fast foodu (np. chrupiące warzywa pokrojone w słupki i plasterki jako substytut frytek czy chipsów). (129)

O zdrowym odżywianiu będą przypominać także pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Pomogą sprawdzić, czy odżywiasz się odpowiednio do poziomu aktywności. Podpowiedzą, jak skomponować odpowiedni dla twojego trybu życia posiłek. (145-146)

Kto nie radzi sobie z liczeniem kalorii, będzie mógł skorzystać z urządzeń do ich pomiaru. Na Piknik przywiozą je członkowie Koła Naukowego Genetyki i Epigenetyki Uniwersytetu Warszawskiego. (136)

Ciekawostki związane z żywnością przygotowało Koło Naukowe Technologów Żywności Wydziału Nauk o Żywności SGGW. Zaprezentują m.in. liofilizację, jedną z najdoskonalszych metod utrwalania żywności. To naturalnie zachodzące w przyrodzie zjawisko odparowywania kryształków lodu, w warunkach obniżonego ciśnienia, z zamrożonych wcześniej środków spożywczych. Utrwalone w ten sposób produkty zachowują naturalny smak, aromat i kolor oraz pełną wartość odżywczą.
A może chciałbyś wiedzieć, jak można otrzymać sok w postaci kulek? Podczas procesu immobilizacji roztwory o małej lepkości przechodzą stopniowo w żel. To trzeba zobaczyć! (130)

Chemia w kuchni? Jak najbardziej. Koło Naukowe Biotechnologów „Herbion” Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej zaprezentuje możliwości zastosowania wiedzy biochemicznej i biotechnologicznej w codziennym życiu. Jak można szybko schłodzić napoje? Zobacz też ciepłe lody, sztuczny kawior czy agarozowy makaron. (61)

Na koniec sprawa poważniejsza: Jakie pierwiastki promieniotwórcze mogą występować w żywności? Pracownicy Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie pokażą, jak bada się żywność pod tym kątem. (30)

Szczegóły pokazów znajdziesz w programie.
Aby szybciej wyszukać smaczne pokazy, na mapce Pikniku wybierz temat "żywienie".
Pliki do pobrania
Copyright © 2012 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik