16. Piknik Naukowy za nami

Energia, hasło przewodnie tegorocznej imprezy, przydała się wszystkim uczestnikom. Szczególnie rano, kiedy pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu. Wierni uczestnicy Pikników jednak wcale się tym nie przejmowali! Przyszło 90 tysięcy osób, które chciały poszerzyć swoją wiedzę. Entuzjaści nauki przygotowali blisko tysiąc ciekawych pokazów. Co działo się w ich namiotach?

Wybuchło kilka wulkanów. Ogórki ładowały telefony komórkowe. Powstało jądro komety. Jeździły autka napędzane energią słoneczną. Mrówki wędrowały po korytarzach swojego kopca. Dźwięk został zapisany. Chodziły roboty-psy. Pobrano odciski palców na miejscu zbrodni. Wytworzono trzęsienie ziemi... Nie sposób opisać wszystkich prezentacji. Jedno jest pewne: nie można było się nudzić.

Każdy znalazł coś dla siebie. Podczas gdy dzieci łączyły szeregowo warzywa, rodzice dowiadywali się o napięciu, jakie mogą one wytworzyć i sposobach na powtórzenie eksperymentu w domu. Diody rozświetlające się, dzięki energii szpinaku, bardziej przekonują najmłodszych do jego jedzenia niż tysiące słów. A jak powstają kulki z soku? O tym nie uczą na lekcjach w szkole! A przynajmniej nie w każdej - wśród osób przygotowujących pokazy nie zabrakło bowiem także uczniów i nauczycieli.

Warto także wspomnieć o występie Marka Lewneya. To zwycięzca pierwszej edycji FameLab, czyli konkursu na wzór "Mam talent" czy "Idola" dla naukowców. Mark Lewney zaprezentował tajniki brzmienia gitary rockowej. Wydawało ci się, że wiesz, jak gra się na gitarze? Po występie gwiazdy FameLabu, musiałeś przyznać, że tylko ci się wydawało. Mark Lewney pokazał, ile tak naprawdę można wydobyć dźwięków z tego instrumentu.

Kiedy wybiła godz. 20, wiele namiotów było jeszcze pełnych.
- Dlaczego nie możemy dłużej zostać? - pytał mamę czterolatek.
Niestety, 16. Piknik Naukowy dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie.
I pamiętajcie - następny Piknik już w maju 2013 r.!
Pliki do pobrania
Copyright © 2012 Polskie Radio SA i Centrum Nauki Kopernik